RPH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN-MATEMATIK 

 TAHUN 3 

Rancangan Pengajaran Harian
Tarikh/ Hari  : Ahad            Masa          :  8:10a.m. –  8:40a.m.                                      
 Kelas          : 3 USM      Bil. Pelajar : 20 orang                                                                    
 M/ Pelajaran   :          Matematik
Unit                  :         7 - Mata Wang
Tajuk               :          Nilai Wang RM1 - RM100     
Objektif :        Pada akhir pembelajaran murid akan dapat:
1.    Mengenal wang kertas RM5, RM10, RM50 dan RM100.
2.    Membezakan wang kertas RM5, RM10, RM50 dan RM100.
3.   Menyatakan nilai wang kertas RM5, RM10, RM50 dan RM100.
Pengetahuan Sedia Ada :  Murid mengetahui duit syiling dan wang kertas RM1
Konsep :  Mengenalpasti nilai wang kertas RM5, RM10, RM50 dan RM100.
Bahan :    1. Gambar duit syiling dan wang kertas.      
     2. Kad imbasan yang ditulis simbol wang.
                 3. Kad imbasan yang ditulis nilai wang dalam perkataan.
                 4. Lembaran kerja .
Nilai :       1. Bekerjasama dalam setiap tugasan yang diberi.               
     2. Murid berdisiplin semasa membaca dan aktiviti.
Kemahiran : 1. Membezakan wang kertas RM5, RM10, RM50 dan RM100.                  
          2. Memadankan nilai wang kertas (kad imbasan) mengikut simbol yang 
              ditunjukkan. 

Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Set Induksi
(3 minit)
Persembahan
duit syiling dan wang kertas RM 1 sebenar.

1. Guru menyoal murid berdasarkan gambar duit syiling dan wang kertas RM1 yang ditunjukkan.
2. Mencungkil idea murid dengan menyoal
berpandukan gambar duit syiling dan wang kertas RM1 yang ditunjukkan oleh guru di depan kelas.
1. Murid memberi respon terhadap soalan yang diberikan oleh guru.
2. Murid berasa bangga dan seronok dengan pengetahuan sedia ada mereka.


Teknik:
Penyoalan secara kelas tentang duit syiling dan wang kertas RM1.
Contoh:
1.  Apakah benda ini?
2. Berapakah nilainya?
3. Apakah kegunaannya?
Tegaskan RM1 disebut ’ satu ringgit’.
Perkembangan 1
(10 minit)

Pengenalan nilai wang kertas.
1. Guru menunjukkan gambar wang kertas RM5, RM10, RM50 dan RM100.
2. Guru mengajar murid-murid menyebut  nilai duit berdasarkan gambar wang kertas yang dipamerkan.
3. Guru meminta murid membezakan nilai wang kertas RM5, RM10, RM50 dan RM100 secara lisan.
1. Murid memerhatikan gambar wang kertas yang dipamerkan dengan teliti.
2. Murid mengikut guru menyebut nilai duit berdasarkan gambar wang kertas yang dipamerkan dengan berdisiplin.
3. Beberapa orang murid diminta menyatakan nilai wang kertas yang ditunjukkan secara lisan.



Strategi / Teknik:
Bacaan dan latih tubi.
Nilai murni:
Teliti dalam pemerhatian wang kertas.
Perkembangan
2
(12 minit)

Kenalpasti nilai wang kertas.
1. Guru menunjukkan cara menulis nilai wang kertas RM5, RM10, RM50 dan RM100 dalam bentuk ayat matematik dan symbol dengan kad imbasan.
2. Guru meminta murid membaca secara spontan.
3. Guru meminta beberapa orang murid datang ke hadapan untuk memadankan nilai wang kertas(kad imbasan) dengan symbol yang dipamerkan guru.
1. Murid meneliti kad imbasan dalam bentuk ayat matematik dan simbol mata wang yang ditunjukkan guru.
2. Murid membaca dan mengingati cara menulis nilai wang kertas dalam bentuk ayat matematik dan simbol yang ditunjukkan guru.
 3. Murid diarahkan untuk memadankan nilai wang kertas dengan simbol di hadapan kelas.


Strategi:
Penjelasan oleh guru dan bacaan oleh murid.
Penutup
(5 minit)

Rumusan.
1.Guru bertanyakan murid tentang pengajaran hari ini secara soal jawab.
2.Guru menerangkan arahan dalam lembaran kerja.
3. Murid
membuat latihan di bawah bimbingan guru.
4. Guru membuat rumusan.
1. Murid menjawab soalan yang diberikan guru.
2. Murid membuat latihan di dalam lembaran kerja di bawah bimbingan guru.
Strategi:
Penyoalan secara keseluruhan kelas.






Rancangan Pengajaran Harian 2

Tarikh/ Hari:      3-10-2012(Rabu)          Masa  :   11.15 – 11.45am ( 30 Minit )                                      Kelas          :      3 Merah                         Bil. Pelajar :   40 orang                                               
 M/ Pel                    :     Matemetik                                                                     
Tajuk          :      Unit 9: Ukuran Panjang

Objektif :        Pada akhir pembelajaran murid akan dapat:
1.    Mengenal unit piawai dalam ukuran panjang iaitu meter dan sentimeter dan  simbol unit piawai meter ialah “ m ”dan sentimeter ialah “cm ”.
2.    Pelajar  memahami  “cm ”adalah unit  piawai bagi ukuran jarak yang  lebih pendek manakala  “m ” adalah  unit piawai  bagi ukuran  jarak  yang  lebih  panjang. 
3.    Pelajar  boleh  mengukur  dengan  cara  yang  betul dengan  menggunakan  unit  piawai.

Pengetahuan Sedia Ada: Pelajar   sudah  mengenal  pembaris  dan  pita  
                                           pengukur  dan  mengetahui  bahawa  pembaris    
                                           bukan saja dijadikan alat membuat garisan malah  
                                           pembaris adalah  salah satu  jenis  alat pengukur. 

 Konsep : Mengenal  unit piawai bagi ukuran panjang berdasarkan sistem  metrik.

Alat  Bantu  Mengajar :    Pembaris  sentimeter(cm) ,Pembaris meter (m)  ,
                                           pita pengukur ,teka-teki  , pensel, cawan ,lembaran          
                                           kerja .
                
Nilai :     Mematuhi  peraturan , aktif  , berdisiplin ,bersistem ,bekerjasama

Kemahiran : 1.Memahami  unit piawai seperti meter dan sentimeter adalah
                         lebih tepat  dalam membuat ukuran.
                      2.Membuat ukuran panjang dengan pembaris atau pita pengukur.     



Langkah/
Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid





Set Induksi
(3 minit)
Menarik
 minat murid dalam mengaitkan
tajuk  pelajaran
1.Guru  menunjukkan teka-teki di bawah :
Badanku
panjang dan lurus.Badanku bernombor .Jika hendak 
mengukur,
jangan lupa cari aku.Wahai 
kawan-
kawanku,
tahukah
anda ,aku ini
 siapa?
2.Guru menanya murid tentang kegunaan pembaris.
1.Murid memberi respon terhadap teka-teki  yang  guru berikan .
Jawapan teka-
teki ialah pembaris.
2.Murid menyatakan penggunaan pembaris.
Strategi:
1.Penyoalan seluruh kelas melalui teka-teki.
2.Mencungkil pemikiran pelajar.







Perkembang
an 1
( 8 minit)


















Mengenal
Unit Piawai
cm dan m adalah unit standard bagi  ukuran panjang

















  Cara-cara mengukur dengan betul.       












 Perbezaan  antara  meter (m)  dengan  sentimeter (cm) .
1.Guru memperkenal  simbol  cm dan m.
2.Guru menerangkan unit piawai meter dan sentimeter adalah unit standard bagi ukuran panjang
3.Guru menanya murid tentang simbol  m  dan cm .
4.Guru menunjukkan cara-cara mengukur dengan alat-alat pengukur dengan betul.       
Cara-cara:
a)Meletakkan objek lurus bermula dari titik “0”.
b)Kemudian , melihat lurus atau tegak   mengikut hujung objek atau kepanjangan atau ketinggian objek tersebut.
5. Guru  meminta murid  menunjukkan 
cara-cara  mengukur.
6.Guru  meminta  murid  membuat  perbandingan  antara  meter (m)  dengan  sentimeter(cm)
1.Murid memahami  unit piawai meter 
dan sentimeter 
adalah unit standard bagi ukuran panjang
3.Murid
 menjawab dan membaca : 
simbol bagi
 meter ialahm dan simbol bagi  sentimeter 
 ialah cm. .
4.Murid  memahami  cara-cara  mengukur  dengan  betul  MESTI
bermula  dari  
 “0”.
5.Murid menunjukkan  cara  mengukur  ketinggian  
 cawan.
6.  Murid memahami cm diguna untuk j
arak yang pandek.m 
untuk jarak 
yang lebih 
panjang .

Strategi:
1.Soal jawab
2.Demonstrasi



Nilai:
1.Bersistem
2.Berdisiplin






















Perkembang
an 2
(12 minit)
Mengukur
dengan  menggunakan unit piawai
1.Guru agihkan  murid  dalam  kumpulan .
2.Guru  berbincang permintaan soalan dengan murid.
3.Guru  minta  pelajar menunjukkan  alat pengukur  yang  diminta  dalam soalan.
4. Murid  membuat  ukuran dengan  alat  pengukur.
5.Guru berbincang  jawapan  bersama  murid-murid.
1.Pelajar  membaca  dan memahami  permintaan 
soalan.
2..Pelajar menunjukkan 
 alat  pengukur yang  diminta.
3.Pelajar menggunkan alat-alat 
pengukur  
 dalam 
membuat 
ukuran.
4. Murid memahami cara  mengukur  
dengan  menggunakan
 unit  piawai
 cm dan m.
Strategi:
1.Perbincangan
2.Aktiviti kumpulan


Nilai:
1.Bekerja-sama
2.Berdisiplin
3.Mematuhi      arahan
4.Aktif



Perkembang
an 3
(4 minit)



Menguji  kefahaman murid   tentang
perbezaan  antara
sentimeter (cm)
dengan meter (m).
1.Mengagih  lembaran kerja untuk menguji  kefahaman murid tentang  perbezaan  antara sentimeter(cm)
dengan meter (m).
1.Murid  
 membuat  lembaran   
kerja  secara  individu.

Strategi:
Menilai

Nilai:
1.Berdisiplin
2.Mematuhi      
arahan





Penutup (3minit)
Imbas  kembali  isi pelajaran
1.Guru menyoal murid  untuk   mengimbas  kembali  apa  yang  telah  dipelajari . 
2. Murid  diberi  lembaran kerja  tentang ukuran  panjang dan perlu disiapkan di rumah.
1.Murid 
menjawab 
soalan guru.
Strategi:
1.Penyoalan keseluruhan
2.Lembaran
kerja



 
 

No comments: