RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN-MATEMATIK
TAHUN 3
Rancangan
Pengajaran Harian
Tarikh/ Hari : Ahad Masa : 8:10a.m.
– 8:40a.m.
Kelas : 3 USM Bil.
Pelajar : 20 orang
M/ Pelajaran : Matematik
Unit : 7 - Mata
Wang
Tajuk : Nilai
Wang RM1 - RM100
Objektif : Pada
akhir pembelajaran murid akan dapat:
1.
Mengenal wang
kertas RM5, RM10, RM50 dan RM100.
2.
Membezakan wang
kertas RM5, RM10, RM50 dan RM100.
3.
Menyatakan nilai wang kertas RM5, RM10, RM50 dan RM100.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid
mengetahui duit syiling dan wang kertas RM1
Konsep : Mengenalpasti nilai wang
kertas RM5, RM10, RM50 dan RM100.
Bahan : 1.
Gambar duit syiling dan wang kertas.
2. Kad
imbasan yang ditulis simbol wang.
3. Kad imbasan yang ditulis nilai wang dalam perkataan.
4. Lembaran kerja .
Nilai : 1.
Bekerjasama dalam setiap tugasan yang diberi.
2. Murid
berdisiplin semasa membaca dan aktiviti.
Kemahiran : 1. Membezakan wang kertas RM5, RM10, RM50
dan RM100.
2. Memadankan
nilai wang kertas (kad imbasan) mengikut simbol yang
ditunjukkan.
M/ Pelajaran : Matematik
Pengetahuan Sedia Ada : Murid mengetahui duit syiling dan wang kertas RM1
Langkah/Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
|
Catatan
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
Set Induksi
(3 minit)
|
Persembahan
duit syiling dan wang kertas RM 1 sebenar.
|
1. Guru menyoal murid berdasarkan gambar duit
syiling dan wang kertas RM1 yang ditunjukkan.
2. Mencungkil idea murid dengan menyoal
berpandukan gambar duit syiling dan wang kertas
RM1 yang ditunjukkan oleh guru di depan kelas.
|
1. Murid memberi respon terhadap soalan yang
diberikan oleh guru.
2. Murid berasa bangga dan seronok dengan
pengetahuan sedia ada mereka.
|
Teknik:
Penyoalan secara kelas tentang duit syiling dan
wang kertas RM1.
Contoh:
1.
Apakah benda ini?
2. Berapakah nilainya?
3. Apakah kegunaannya?
Tegaskan RM1 disebut ’ satu ringgit’.
|
Perkembangan 1
(10 minit)
|
Pengenalan nilai wang kertas.
|
1. Guru menunjukkan gambar wang kertas RM5,
RM10, RM50 dan RM100.
2. Guru mengajar murid-murid menyebut nilai duit berdasarkan gambar wang kertas
yang dipamerkan.
3. Guru meminta murid membezakan nilai wang
kertas RM5, RM10, RM50 dan RM100 secara lisan.
|
1. Murid memerhatikan gambar wang kertas yang
dipamerkan dengan teliti.
2. Murid mengikut guru menyebut nilai duit berdasarkan
gambar wang kertas yang dipamerkan dengan berdisiplin.
3. Beberapa orang murid diminta menyatakan
nilai wang kertas yang ditunjukkan secara lisan.
|
Strategi / Teknik:
Bacaan dan latih tubi.
Nilai murni:
Teliti dalam pemerhatian wang kertas.
|
Perkembangan
2
(12 minit)
|
Kenalpasti nilai wang kertas.
|
1. Guru menunjukkan cara menulis nilai wang
kertas RM5, RM10, RM50 dan RM100 dalam bentuk ayat matematik dan symbol
dengan kad imbasan.
2. Guru meminta murid membaca secara spontan.
3. Guru meminta beberapa orang murid datang ke
hadapan untuk memadankan nilai wang kertas(kad imbasan) dengan symbol yang
dipamerkan guru.
|
1. Murid meneliti kad imbasan dalam bentuk ayat
matematik dan simbol mata wang yang ditunjukkan guru.
2. Murid membaca dan mengingati cara menulis
nilai wang kertas dalam bentuk ayat matematik dan simbol yang ditunjukkan
guru.
3. Murid
diarahkan untuk memadankan nilai wang kertas dengan simbol di hadapan kelas.
|
Strategi:
Penjelasan oleh guru dan bacaan oleh murid.
|
Penutup
(5 minit)
|
Rumusan.
|
1.Guru bertanyakan murid tentang pengajaran
hari ini secara soal jawab.
2.Guru menerangkan arahan dalam lembaran kerja.
3. Murid
membuat latihan di bawah bimbingan guru.
4. Guru membuat rumusan.
|
1. Murid menjawab soalan yang diberikan guru.
2. Murid membuat latihan di dalam lembaran
kerja di bawah bimbingan guru.
|
Strategi:
Penyoalan secara keseluruhan kelas.
|
Rancangan Pengajaran
Harian 2
Tarikh/ Hari: 3-10-2012(Rabu) Masa
: 11.15 – 11.45am ( 30 Minit
) Kelas : 3 Merah Bil. Pelajar : 40 orang
M/ Pel : Matemetik
Tajuk : Unit
9: Ukuran Panjang
Objektif : Pada
akhir pembelajaran murid akan dapat:
1. Mengenal unit piawai dalam ukuran panjang iaitu
meter dan sentimeter dan simbol unit
piawai meter ialah “ m ”dan sentimeter ialah “cm ”.
2.
Pelajar memahami
“cm ”adalah unit piawai bagi
ukuran jarak yang lebih pendek manakala “m ” adalah
unit piawai bagi ukuran jarak
yang lebih panjang.
3.
Pelajar boleh
mengukur dengan cara
yang betul dengan menggunakan
unit piawai.
Pengetahuan Sedia Ada: Pelajar sudah
mengenal pembaris dan
pita
pengukur dan mengetahui bahawa
pembaris
bukan
saja dijadikan alat membuat garisan malah
pembaris
adalah salah satu jenis
alat pengukur.
Konsep : Mengenal unit piawai bagi ukuran
panjang berdasarkan sistem metrik.
Alat Bantu
Mengajar : Pembaris
sentimeter(cm) ,Pembaris meter (m)
,
pita
pengukur ,teka-teki , pensel, cawan
,lembaran
kerja .
Nilai : Mematuhi
peraturan , aktif , berdisiplin ,bersistem ,bekerjasama
Kemahiran : 1.Memahami unit
piawai seperti meter dan sentimeter adalah
lebih tepat dalam membuat ukuran.
2.Membuat ukuran panjang
dengan pembaris atau pita pengukur.
Langkah/
Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
|
Catatan
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
Set Induksi
(3 minit)
|
Menarik
minat murid dalam mengaitkan
tajuk pelajaran
|
1.Guru menunjukkan teka-teki di bawah :
Badanku
panjang dan lurus.Badanku bernombor .Jika hendak
mengukur,
jangan lupa
cari aku.Wahai
kawan-
kawanku,
tahukah
anda ,aku ini
siapa?
2.Guru
menanya murid tentang kegunaan pembaris.
|
1.Murid
memberi respon terhadap teka-teki
yang guru berikan .
Jawapan teka-
teki ialah pembaris.
2.Murid
menyatakan penggunaan pembaris.
|
Strategi:
1.Penyoalan
seluruh kelas melalui teka-teki.
2.Mencungkil
pemikiran pelajar.
|
Perkembang
an 1
( 8 minit)
|
Mengenal
Unit
Piawai
cm dan m
adalah unit standard bagi ukuran
panjang
Cara-cara
mengukur dengan betul.
Perbezaan antara
meter (m) dengan sentimeter (cm) .
|
1.Guru
memperkenal simbol “cm” dan “m”.
2.Guru
menerangkan unit piawai meter dan sentimeter adalah unit standard bagi ukuran
panjang
3.Guru
menanya murid tentang simbol “m” dan “ cm” .
4.Guru
menunjukkan cara-cara mengukur dengan alat-alat pengukur dengan betul.
Cara-cara:
a)Meletakkan
objek lurus bermula dari titik “0”.
b)Kemudian
, melihat lurus atau tegak mengikut hujung objek atau kepanjangan atau
ketinggian objek tersebut.
5.
Guru meminta murid menunjukkan
cara-cara mengukur.
6.Guru meminta
murid membuat perbandingan antara
meter (m) dengan sentimeter(cm)
|
1.Murid
memahami unit piawai meter
dan
sentimeter
adalah unit standard bagi ukuran panjang
3.Murid
menjawab dan membaca :
simbol bagi
meter ialah“m” dan simbol bagi sentimeter
ialah“ cm”. .
4.Murid memahami
cara-cara mengukur dengan
betul MESTI
bermula dari
“0”.
5.Murid menunjukkan cara
mengukur ketinggian
cawan.
6. Murid memahami “cm ”diguna untuk j
arak yang pandek.“m”
untuk jarak
yang lebih
panjang .
|
Strategi:
1.Soal jawab
2.Demonstrasi
Nilai:
1.Bersistem
2.Berdisiplin
|
Perkembang
an 2
(12 minit)
|
Mengukur
dengan menggunakan unit piawai
|
1.Guru
agihkan murid dalam
kumpulan .
2.Guru berbincang permintaan soalan dengan murid.
3.Guru minta
pelajar menunjukkan alat
pengukur yang diminta
dalam soalan.
4.
Murid membuat ukuran dengan alat
pengukur.
5.Guru
berbincang jawapan bersama
murid-murid.
|
1.Pelajar membaca
dan memahami permintaan
soalan.
2..Pelajar
menunjukkan
alat pengukur yang diminta.
3.Pelajar
menggunkan alat-alat
pengukur
dalam
membuat
ukuran.
4. Murid
memahami cara mengukur
dengan menggunakan
unit piawai
“cm” dan “m”.
|
Strategi:
1.Perbincangan
2.Aktiviti
kumpulan
Nilai:
1.Bekerja-sama
2.Berdisiplin
3.Mematuhi
arahan
4.Aktif
|
Perkembang
an 3
(4 minit)
|
Menguji kefahaman murid tentang
perbezaan antara
sentimeter
(cm)
dengan
meter (m).
|
1.Mengagih lembaran kerja untuk menguji kefahaman murid tentang perbezaan
antara sentimeter(cm)
dengan
meter (m).
|
1.Murid
membuat
lembaran
kerja secara
individu.
|
Strategi:
Menilai
Nilai:
1.Berdisiplin
2.Mematuhi
arahan
|
Penutup (3minit)
|
Imbas
kembali isi pelajaran
|
1.Guru
menyoal murid untuk mengimbas
kembali apa yang
telah dipelajari .
2.
Murid diberi lembaran kerja tentang ukuran panjang dan perlu disiapkan di rumah.
|
1.Murid
menjawab
soalan guru.
|
Strategi:
1.Penyoalan
keseluruhan
2.Lembaran
kerja
|
No comments:
Post a Comment